Ahogy a bakonyiról mindenki tudja, hogy valami gombás étel, úgy elég annyit mondani, hogy hortobágyi, és az emberek többségének a kilenclyukú híd után közvetlenül a palacsinta fog eszébe jutni. Szokás és népszerű azt írni, hogy ez tulajdonképpen a csirkepörkölt maradékmentő felhasználási módja, ezzel szemben nem látom be, hogy miért ne lehetne szántszándékkal elkészíteni. Ha keveset eszünk belőle előétel, ha sokat, főétel. Ez pedig bugi a zongorán:
Először készítsük el a palacsintát 100 g lisztból, 1 tojásból, ~80 ml tejből és ~20 ml vízből egy csipet sóval: a.) sózzuk meg a lisztet, üssük rá a tojást, keverjük el, majd b.) a tej és a víz következik. Egyszerre mindig kevés folyadékot öntsünk hozzá, amit keverjünk el csomómentesen. Addig higítsuk, ameddig tejszín sűrűségű tésztát nem kapunk. c.) Hagyjuk pihenni fél órát. Ha besűsűrödött, lazítsuk ismét a kívánt állagúra.
d.) egy kávéskanál étolajat forrósítsunk fel a palacsintasütőben, majd e.) egy merőkanál tésztát öntsünk rá, amit f.) folyassunk szét a serpenyőben. Ha megszilárdult a teteje és picit megpirult a széle, g.) fordítsuk meg és süssük készre. Ha 15 cm-es a serpenyőnk, 30 ml tészta (mint a képen) elég lesz.
Töltelék: 1.) Húzzuk le a csirkebőrt a combról és vegyük ki a csontot a porcogóval együtt. 2.) Vágjuk össze a húst, majd tegyük egy konyhai robotgépbe. 3.) Öntsünk hozzá vagy 1,5 dl pörkölt szaftot, a tejfölt és a mustárt és a késes aprítóval vágjuk pépessé. Ha sűrű, öntsünk még hozzá levet vagy tejfölt (ahogy szeretnénk).
Töltsük be és tekerjük fel a következő képeken látható módon (az első képen látszik, hogy nagyjából milyen állagú legyen a pépesített csirkepörkölt). Egy 15 cm átmérőjű palacsintára nagyjából 60 g töltelék kerüljön.
Én ezt nagyon szeretem, sajnos ritkán kapom, de ahogy emlékszem, ilyen pépesített belsővel soha nem ettem, mindig darabos. olyan hagyományos pörköltös volt a belseje, kicsit fura is ez a húspép, szerintem jobb, ha ételszerű a tölteléke :)
@Dexter82: Hát, te jöttél a 'házamba' egy kijelentő mondattal. Miért kellene nekem bármit is kifejtenem. Amit ebben a témában le akartam írni, megtettem a cikkben.
@Hajdu Imre Sarospatak: A hús élvezeti értékéhez a jellegzetes textúrája is szervesen hozzátartozik. Divatos kifejezéssel élve, így elveszíti csirkejellegét... Pürét amúgy meg egyenek a fogatlanok... :)
Én is darabosan hagyom a tölteléket és csak a maradék szaftból készült öntetet homogenizálom, hogy az sima, selymes legyen.
De nyilván ahány ház.....
Szerintem is az egyik legjobb magyar étel. Sajnos étteremben nem ettem még soha jót, csak a sajátomat imádom. :) Nálunk ez igazi ünnepi étel, amit ritkán készítünk, pl. az egyik fiam szülinapjára mindig ezt kéri.
@Hortenz: Mi pedig gyerekkorom óta így esszük, sokáig nem is volt másféle élményem, mint a húsdarálón átengedett csirke vagy sertéspörköltes töltelék. Aztán vagy 15 éve kb. valahol ettem olyat, amiben darabos volt. Az sem volt rossz, de inkább maradok ennél. :)
A hortobágyi palacsinta a kádárizmus megtestesülése a tányéron. Mint ismeretes, 1958-ban kreálták, hogy a brüsszeli világkiállításon a hasukon keresztül próbálják a nyugati emberekkel feledtetni a forradalom utáni megtorlások emlékét.
Nem rossz pépesen se, csak legyen elég szaftos. Mármint belül is.
Egyébként az "autentikus" darált borjúból készül, amit egyszer csináltam, de Attila (a hentes) olyan lelkes volt, hogy kicsit túltolta bele a zsírosabb részeket (ami ugye marhánál amúgy kötelező) és az egész túl zsíros lett, Viszont nagyon finom, szóval, ha valakinek van kedve rááldozni időben és anyagilag is, megérne egy misét.
@Before: Simán. Nagyjából bolognai palacsita lesz belőle. Erre van is egy ötletem (szerintem legközelebb azt fogom feltenni), és nyilván nem fogod elhinni, de miközben ezt készítettem, jutott először eszembe. :)
@Hajdu Imre Sarospatak: óh, én nem vagyok ilyen gyanakvó! :)
Egyébként nem bolognai az, mert a fűszerezése teljesen magyar pörköltös.
Erről amúgy egy atomjó kaja jut eszembe: a bácskai húsos galuska, ami egyszerű és nagyszerű. Mondjuk jellemzően inkább sertésből. Nem is tudom, miért csináltam olyan régen utoljára...
A HHP lényege a "pépesített" csirkepörkölt, de nincs kizárva hogy bárki, bármilyen más állagú pörkölttel, vagy disznó, marhahússal készítse.
Az meg tök mindegy hogy mikor találták fel az ételt, EGYSZER mindegyik új volt, attól hogy ezt a legenda szerint valóban Kádárék egy Világkiállításra csinálták, még nem lett rossz étel.
Ja, épp a hétvégén ettem, BÁRMIKOR jó étel, mi kell még több?
"tulajdonképpen a csirkepörkölt maradékmentő felhasználási módja"
WAS????? ki az, aki CSIRKÉT tölt egy hortobágyiba?
Oké, tudom, egészség van, sőt, a legtöbben rizst is töltenének a gyúróshortobágyiba, de bazmeeg...Nem, nem csirke. Felejtsétek már el, hogy a hús=csirke. Sokféle kaja sokféle húsból készül. Pl. a hortobágyi borjúval vagy sertéssel.
És igen, a hamburger meg marhából. A csirkéből készült "hamburger" nem hamburger, csak egy szar csirkefasírt/ripropp.
A tatárbifsztek is marhából készül. A vega "tatárok" nem tatárbifsztekek, hanem zöldségpürék.
@Hajdu Imre Sarospatak: Jézusom, miért kell ilyen agresszívan válaszolgatni egy teljesen normális, nem bántó felvetésre? Bár nem ettem pépesítve még ezt a tölteléket, de semmit nem szeretek, ami pépes állagú, főleg, ha hús, és nekem úgy megszokott a húsos palacsinta, ha pörkölt állagú a belseje. Csak ennyi. Nem kell engedni a kommenteleést, ha ilyen indulatokat vált ki egy teljesen átlagos komment.
@Hajdu Imre Sarospatak: valamennyire de igenis...egy kicsit kezd a tököm kilenni, hogy a mindenféle húsfélék démonizálása révén (kivéve a csirkét, azon belül is a mellét, mert az jót tesz a mai fittibiznisznek) újabban, pontosabban már vagy jó 5-8 éve minden étterem meg szakácskönyv megpróbál bármiféle húsételt csirkehúsból elkészíteni.
Majd kíváncsi leszek az arcokra, amikor valamikor hirtelen a csirkehús is rossz lesz, és az emberek elé tolják az aranysárga tyúkhúslevest mondjuk pangasiusfiléből :)
@Void Bunkoid: illetve másik analógia, ha minden gyümölcsös kaját no akkor, egészséges, olcsó, fasza, csináljunk almából. Az eperfagyit meg a banánturmixot is.
@Void Bunkoid: Izgalmas kísérlet lenne. :) megesküszöm neked, hogy nem a divat miatt készítem csirkéből, hanem mert úgy szoktam meg. Édesanyám szerintem disznóból készítette ugyanígy, és én is hajlandó lennék rá bármikor. :)
A hortobágyiba a pörköltet darálni kell. Ez tény. Késes aprító még a p*csában nem volt mikor ezt az ételt már készítették. Ezzel együtt korrekt recept.
@Füstölt sprotni olajban: Korábban írtam, hogy pont olyan állagot fogsz elérni késes aprítóval, mint húsdarálóval. Évtizedekig azzal csináltam, mert nem volt otthon robotgép. :)
@Hajdu Imre Sarospatak: Á, még annál is sokkal egyszerűbb. Darált húsból pörkölt (kicsit többet kell előtte az alapot puhítani, mert a darált hús aztán percek alatt elkészül). Ebbe belekevered a nokedlit. Sajttal megszórod és eszed. Ha van kedved/erőd várni, akkor rá is süthetsz a sütőben egy kicsit.
Így, tejföllel trutymósítva, csak kirántva. Disznóból. Piszok jó. Bár azt nem vágom hogy ez mitől hortobágyi, itt nőttem fel a szélén, de a kilencvenes évek előtt nem is hallottam róla.
Pépesíteni a pörköltöt broáf. Ki kell emelni a húst a pörköltszaftból, apróra vagdalni konyhakéssel. Úgy megy a palacsintákba a szaft felével. A pörköltszaft másik felét lepaszírozzuk (esetleg turmixoljuk) tejföllel elkeverjük. Ezzel nyakonöntve mennek a palacsinták a sütőbe.