Bolognai ragu
Mindig így főztük a bolognait, amit sugonak neveztünk. Apám olasz ismerősétől jött, valamikor az 1960-as évek közepén. Szerintem hagyományos, és ebben a hitemben az Olasz Konyhaakadémia is megerősít. Nem mesélek érdektelen történeteket, ez viszont jó:
Kell hozzá 600 gr marhahús (felsál, fehér- vagy feketepecsenye is jó, de ha tehetjük nyakat vegyünk), 100 gr húsos szalonna, 50 gr olíva olaj (étolaj is jó, feltéve, ha valami normálisat [pl. Vénusz] használunk). 100 gr sárgarépa, 100 gr vöröshagyma, 150 gr zeller (gumó is jó). 600 gr paradicsom, vagy annak megfelelő mennyiségű sűrített paradicsom. 150 ml száraz fehérbor, 150 ml zsíros tej. Só, bors. A tulipán a vázában nem szükségszerű, hangulati elem. Most nyílik a kertben. A szalonnát vágjuk kockára. A zöldséget pucoljuk meg, vágjuk apróra vagy reszeljük le és keverjük össze.
Az olajat adjuk a szalonnához, pirítsunk meg. A tepertőt végül szedjük ki és együk meg a főzés hátralévő idejében.
A zöldségkeveréket tegyük a zsírra, pirítsuk. Ha a természetes nedvesség eltűnt, öntsük hozzá a bort, forraljuk és az alkohol elpárolgását követően sózzuk, borsozzuk. Végül adjuk hozzá a húst, nagy lángra véve kevergessük, ameddig ki nem fehéredik. Sűrített paradicsom. Elkeverjük, lefedjük.
Nagyjából három órán át főzzük. Úgyis kóstolgatjuk, így érdemes megfigyelni, ahogy az ízek tömörödnek, testessé válnak és a ragu szépen, fokozatosan sűrűsödik. Ha eközben azt látnánk, hogy a leve elfőtt, hogy ne kapjon oda, öntsük fel (mindig egy kevés) alaplével. Szerintem erre csak akkor lesz szükség, ha sűrített paradicsomot használunk. Az utolsó háromnegyed óra kezdetén öntsük hozzá a tejet. Erre a paradicsom és a bor savasságának ellensúlyozása végett van szükség. Aki nem akarja ne tegye hozzá, nem akarok én erről vitatkozni teljesen feleslegesen. A fedőt már ne tegyük vissza. Ha elkészült, valami ilyesmit fogunk látni.
Ne spaghettit főzzünk hozzá, hanem szélesmetéltet, de talán a pappardelle (nagyon széles metélt) a legjobb választás. Amikor a tejet hozzáadom a raguhoz, begyúrok egy tésztát, ami a mártással egy időben fog kifőni.
Úgy tálaljuk, hogy összekeverjük. Ilyen szép lesz. Parmezánt reszeljünk rá.
100 g ragú alla bolognese tápértéke tészta nélkül 117 kalória (fehérje 8,09; szénhidrát 2,94; zsír 7,16 gr)
Szavak, amiket nem használunk: blog(ger), brutál(is), (rá)cuppan, érkezik [alapanyag az ételbe], gasztro, gyerkőc, ízharmónia, ízvilág, kence [mint mártás], kombó, macera, mártogatós, nass, nasi, pikáns, pörzs- [réteg, anyag], rágcsa, rakottas, rittyen(t), rottyan, rusztikus, (fel)spéciz, textúra, (fel)turbóz, truváj.